نشست رئیس دانشگاه گیلان با اعضای هیات علمی دانشکده منابع طبیعی

27 09 2023
کد خبر : 4952993
تعداد بازدید : 2223

نشست جناب آقای دکتر نجفی رئیس محترم دانشگاه گیلان در روز چهارشنبه 1402/7/5 با اعضای هیات علمی دانشکده منابع طبیعی در محل این دانشکده برگزار شد. در این نشست اهمیت و جایگاه رشته های منابع طبیعی در استان و دانشگاه گیلان و لزوم ارتقای کیفیت آموزشی و پژوهشی این رشته ها مورد تاکید قرار گرفت. لزوم توجه به مسائل و برنامه های فرهنگی، بررسی مسائل و مشکلات دانشکده در بخش های مختلف و لزوم توسعه زیرساخت ها، جانمایی ساختمان مجزا برای اتاق های اعضای هیات علمی، سالن اجتماعات و نمازخانه، و ارائه طرح پیشنهادی باغ گیاهشناسی دانشکده از سایر موارد مطرح شده در این نشست بود. 


دسته بندی :
خبرها

خبر های مهم

نمایشگر دسته ای مطالب

10 06 2023

ترجمه کتاب توسط عضو هیات علمی گروه جنگلداری

کتاب مدیریت جنگل و تغییر اقلیم تالیف پی.اچ. فریر اسمیت، ام.اس.جی برود مدو و جی.ام لینج توسط دکتر حسن پوربابائی عضو هیات علمی دانشکده منابع طبیعی دانشگاه گیلان و دکتر سپیده سادات ابراهیمی دانش آموخته دکتری دانشکده منابع طبیعی دانشگاه گیلان ترجمه و توسط انتشارات دانشگاه گیلان منتشر شد.  تغییر اقلیم یکی از بزرگ ترین چالش های محیط زیستی جهانی است. در این کتاب نقش جنگل ها در کاهش گازهای گلخانه ای به خصوص گاز دی اکسید کربن به بحث گذاشته و راهکارهای کاهش گاز دی اکسید کربن با جنگلکاری و افزایش سطح جنگل ها ارائه شده است. به علاوه، اثرات تغییر اقلیم بر جنگلها و نقش دولت ها در کاهش گازهای گلخانه ای بیان شده است. همچنین، توزیع ذخایر کربن در جنگل های جهان تشریح شده است. در ضمن، به انرژی و چوب سوخت و نیز جنگلداری در اروپا تحت تاثیر تغییر اقلیم و کاربری اراضی و خاک و مدیریت پسماند پرداخته شده است. 

26 04 2023

کشف یک گونه ماهی دوازده میلیون ساله و نامگذاری آن به یادبود قربانیان سلاح های شیمیایی

نتایج شش سال تحقیقات مستمر یک گروه تحقیقاتی بین المللی متشکل از محققین ایرانی، آلمانی و ترکیه ای بر روی ماهیان گلچراغ یا دکترفیش در حوضه آبریز رودخانه دجله در کشورهای ایران، ترکیه و عراق در قالب یک مقاله پژوهشی با کشف یک گونه ناشناخته از این گروه ماهیان منتشر شد. دکتر سیدحامد موسوی­ثابت عضو هیات علمی گروه شیلات دانشگاه گیلان و سرپرست این تحقیق مشترک اعلام نمود این پروژه تحقیقاتی با همکاری دکتر سهیل ایگدری (از دانشگاه تهران)، دکتر مریم صائمی (فارغ التحصیل دکتری دانشگاه گیلان)، دکتر جنید کایا (محقق دانشگاه رجب طیب اردوغان ترکیه) و دکتر یورگ فرایهوف (ماهی­شناس موزه تاریخ­طبیعی برلین) انجام شد و یک ماهی ناشناخته از این گروه که دارای پراکنش بومی نسبتا وسیعی در کشورهای ایران، عراق و ترکیه است برای اولین ­بار به دنیای علم جانورشناسی معرفی شد. «این گونه جدید به افتخار رضا موسوی ثابت، پدر نویسنده اول مقاله، رزمنده ای که در منطقه کشف این ماهی در زمان جنگ ایران و عراق بوسیله سلاحهای شیمیایی مجروح شده است، نامگذاری می شود. ما این گونه جدید را به احترام و یادبود تمام قربانیان ایرانی و عراقی سلاحهای شیمیایی طی جنگ هشت ساله عراق علیه ایران (1980-1988) نامگذاری نموده ایم». مقاله مرتبط با توصیف ماهی گلچراغ رضا (Garra rezai) در یکی از معتبرترین مجلات جانور­شناسی جهان (Zootaxa) در سال 2022 به انتشار رسیده است و به مناسبت نهم اردیبهشت روز جهانی بزرگداشت قربانیان سلاح های شیمیایی برای اولین بار اطلاع رسانی عمومی می شود. موسوی ثابت در این خصوص افزود، نامگذاری گونه های جدید در راستای احترام به مفاخر و بزرگان امری مرسوم در علوم زیستی می باشد، بطوریکه در ایران برخی ماهیان بومی توسط کاشفان ایرانی و خارجی به افتخار فردوسی، حافظ، سعدی، شیخ بهایی، رئیسعلی دلواری، امیرکبیر، استاد شجریان، علی دایی، محیطبان شهید پرهام، و ... نامگذاری شده اند. البته بنظر می رسد این نخستین بار است که نام علمی یک گونه جانوری به نام یک جانباز شیمیایی و با دیدگاه بزرگداشت قربانیان سلاحهای کشتار جمعی نامگذاری می شود. موسوی ثابت تصریح کرد، این گونه با قدمت تکاملی بیش از دوازده میلیون سال، قدیمی ترین گونه شناخته شده از این گروه از ماهیان در منطقه غرب آسیا می باشد. ماهیان جنس گارا از حدود بیست میلیون سال قبل از شرق آسیا منشا گرفته اند و به تدریج قلمرو پراکنش خود را به سمت غرب گسترش داده اند. انتخاب نام «رضا» برای این ماهی بآ اتفاق نظر محققین همکار در تیم تحقیقاتی ما صورت گرفت، بطوریکه این تلاشهای چندین ساله علمی را ادای دینی از طرف جامعه علمی برای پاسداشت و یادبود قربانیان سلاحهای شیمیایی می دانیم. لازم به ذکر است، روز 29 آوریل (برابر با 9 اردیبهشت) بر اساس مصوبه کنفرانس کشورهای عضو کنوانسیون سلاح‌های شیمیایی و تصویب سازمان ملل متحد به عنوان «روز بزرگداشت قربانیان سلاح‌های شیمیایی» نامگذاری شده است. همچنین روز ۳۰ نوامبر برابر با ۹ آذر، در تقویم سازمان ملل متحد با عنوان «روز بزرگداشت همه قربانیان جنگ شیمیایی» نام‌گذاری شده است. لینک مقاله: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/37044416/ یا https://www.biotaxa.org/Zootaxa/article/view/zootaxa.5195.5.2