بستن
FA EN AR RU FR CHI

دانشکده دریک نگاه

دانشکده منابع طبیعی در سال ۱۳۶۳ ابتدا با نام آموزشکده کشاورزی و منابع طبیعی تاسیس شد و با تایید وزارت فرهنگ و آموزش عالی به عنوان یکی از زیر مجموعه های دانشگاه گیلان با پذیرش ۱۲۰ نفر دانشجو در سه رشته تحصیلی: منابع طبیعی، امور زراعی و امور دامی در مقطع کاردانی و با همکاری ۷ نفر عضو هیات علمی شروع به کار کرددر سال ۱۳۷۱ با تغییراتی که در سرفصل دروس توسط شورای عالی برنامه ریزی وزارت متبوع صورت گرفت، سه رشته مذکور به ترتیب به تکنولوژی جنگلداری، تکنولوژی تولیدات گیاهی و تکنولوژی امور دامی تغییر نام یافتند. این دانشکده در بدو فعالیت دارای دو ساختمان مجزا به صورت استیجاری و اهدایی جهت انجام امور آموزشی و اداری بوده است. پس از گذشت ده سال و در پی اجرای پروژه‌های عمرانی، این دانشکده از سال ۱۳۷۵ به مکان فعلی در زمینی به مساحت ۵/۱۳هکتار در شهرستان صومعه سرا انتقال یافت. فضای فیزیکی موجود شامل ساختمان های آموزشی و اداری به مساحت ۵۳۰۰ متر مربع و ساختمان های جانبی به مساحت ۲۵۰۰ متر مربع (جمعا ۷۸۰۰ متر مربع) است. در سال ۱۳۶۶ اولین دوره کارشناسی پیوسته جنگلداری و در سال ۱۳۷۶ اولین دوره کارشناسی ناپیوسته مهندسی تولیدات دامی دایر شد. در سال ۱۳۷۸ رشته مهندسی جنگلداری از دانشکده کشاورزی و رشته مهندسی شیلات از پردیس انزلی به این دانشکده انتقال یافت.

دانشکده منابع طبیعی در سال ۱۳۷۵ در مقطع کارشناسی شیلات، در سال ۱۳۸۴ در کارشناسی محیط زیست و در سال ۱۳۸۷ نیز در کارشناسی مرتع و آبخیز داری اقدام به پذیرش دانشجو نمود. دوره کارشناسی ارشد جنگلداری در سال ۱۳۷۶، کارشناسی ارشد شیلات ۱۳۸۵ و کارشناسی ارشد محیط زیست نیز در سال ۱۳۹۲ راه اندازی گردید. دوره دکتری جنگلداری در سال ۱۳۸۸ و دکتری شیلات در سال ۱۳۹۳ راه اندازی شد و دوره دکتری جنگلداری پردیس بین الملل دانشگاه نیز در سال ۱۳۹۲ اقدام به پذیرش دانشجو نمود.

در حال حاضر چهار گروه آموزشی ذیل مشغول به فعالیت هستند :

گروه آموزشی علوم و مهندسی جنگل: پذیرش دانشجو در مقاطع کارشناسی – کارشناسی ارشد – دکتری

گروه آموزشی علوم و مهندسی شیلات: پذیرش دانشجو در مقاطع کارشناسی   – کارشناسی ارشد- دکتری

گروه آموزشی علوم و مهندسی محیط زیست: پذیرش دانشجو در مقاطع کارشناسی- کارشناسی ارشد

گروه آموزشی مهندسی طبیعت : پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی .

 

توانمندی ها:

این دانشکده توانایی ریشه یابی، شناسایی و حل مشکلات مربوط به مسایل منابع طبیعی، علوم و مهندسی جنگل، علوم و مهندسی شیلات، علوم و مهندسی محیط زیست و مهندسی طبیعت  را در سطح ملی و منطقه ای و بین المللی داراست.

 

ظرفیت ها:

این دانشکده از پتانسیل خوبی جهت تربیت دانشجویان خارجی و بین المللی برخوردار است. انجام مطالعات مشترک بین المللی با کشورهای مختلف جهان در زمینه منابع طبیعی و حفظ محیط زیست را می توان از دیگر ظرفیت های این دانشکده برشمرد.

 

تعداد اعضای هیات علمی : ۳۷ نفر

تعداد دانشجویان : حدود 630 نفر

تعداد دانشجویان تحصیلات تکمیلی(ارشد و دکتری): حدود ۲۸۰ نفر

دارای خوابگاه های برادران و خواهران

مساحت زمین دانشکده : حدود ۱۴ هکتار